W najszczęśliwszy dzień dla dzieci, 1 czerwca 2023 w Eko Parku, Urząd Dzielnicy Ursus przygotował mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i ich rodzin. Animacje, koncert, gry i zabawy, teatr lalek, słodki, lodowy podwieczorek oraz lekcja biblioteczna o ptakach, która została przygotowana przez „Filię Gołąbki” Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus. Dzień Dziecka w Eko Parku w 2023 r. został zrealizowany dzięki pomysłowi samych mieszkańców Ursusa. Idea została zgłoszona i wybrana w Budżecie Obywatelskim.

Lekcja o ptakach żyjących w koło nas to część kilkumiesięcznego projektu „Literackie Ekoinspiracje”, w którym już od kwietnia tego roku czytelnicy uczestniczą w różnorodnych działaniach. Do tej pory odbyły się już: spotkanie z architektem krajobrazu, warsztaty rodzinne na temat pierwszych oznak wiosny w mieście, spotkanie autorskie z przyrodnikiem i dziennikarzem- Wojciechem Mikołuszko oraz warsztaty podczas których całe rodziny tworzyły atlasy ptaków.

O zajęciach mówi sama autorka projektu „Literackie Ekoinspiracje” Marta Kubacka-Wróbel, kierowniczka Filii “Gołąbki”: „Fantastyczna frekwencja, bardzo dużo dzieciaków było zainteresowanych naszym stanowiskiem. Dzieci miały okazję wcielenia się w różne ptaki i poznania różnych sposobów odżywiania się, a to jest bezpośrednio związane z budową dzioba, z jego długością, siłą nacisku. Dzieci mogły być sikorką, bocianem, kolibrem, grubodziobem i kaczką. Mogły pooglądać też różne gniazda, między innymi wikłacza czy kopciuszka. Było też majsterkowanie. Dzieciaki wykorzystując butelki plastikowe i opakowania tetrapack stworzy około 50 karmników. Uczestnicy zajęć dostali również od nas pakieciki nasion jako karmę dla ptaków. Były też zajęcia plastyczne- malowanie, wyklejanie konturów ptaków plasteliną. Można było też zabrać do domu ciekawe lektury, po polsku i ukraińsku. Dużym powodzeniem cieszyły się też koce piknikowe zakupione specjalnie do projektu, na których całe rodziny czytały i odpoczywały”.

Projekt “Literackie Ekoinspiracje” realizowany w Bibliotece Publicznej im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę – Dzielnicę Ursus w ramach programu wykonawczego “Kultura blisko domu” i celu szczegółowego “Różnorodna i dopasowana oferta”.

Najbliższe wydarzenie (7 czerwca, godz. 13:45 w Filii „Gołąbki”) w ramach „Literackich Ekoinspiracji” to spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem –  biologiem, doktorem nauk przyrodniczych, pracownikiem Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, rysownikiem i autorem komiksów i książek o tematyce przyrodniczej dla dzieci i młodzieży.

Projekt „Literackie Ekoinspiracje” trwa od kwietnia do października 2023 r. O dalszych wydarzeniach przeczytają Państwo w artykule.