na stole leży książka, obok stoi wazon z konwaliami

W dniu 17.05.2022 r. odbyło się spotkanie DKK działającego przy Filii „Niedźwiadek”, na którym omawialiśmy dwie książki: „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek” Mary Ann Shaffer i Annie Barrows oraz „Teściową” Sally Hepworth. Pierwsza z omawianych książek to powieść epistolarna. Juliet Ashton – główna bohaterka jest młodą pisarką, poznajemy ją, gdy wyrusza w trasę promującą swoją książkę i zarazem szukając pomysłu na następną. Autorka przypadkowo dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek, powołane podczas wojny przez ludzi zamieszkujących wyspę. Zwabiona genezą grupy, Jiliet postanawia skontaktować się z jej członkami, by opowiedzieli jej oni historię klubu. Nie spodziewa się, że będzie to doświadczenie, które zupełnie odmieni jej życie.

Druga omawiana książka „Teściowa” porusza temat dość stereotypowy. Teściowe od zawsze były obiektem dowcipów, jednak autorce Sally Hepworth udało się wykrzesać z tej dość oklepanej tematyki  coś naprawdę ciekawego. Głównymi bohaterkami są Lucy – synowa i Diana – teściowa. Już ich pierwsze spotkanie nie wypadło najlepiej. Lucy spodziewała się odnaleźć w przyszłej teściowe matkę utraconą w dzieciństwie. Z kolei Diana z natury powściągliwa w wyrażaniu uczuć, przyjęła ją dość chłodno. „Autorka zbudowała dwa złożone i skrajnie różne portrety kobiet, które na zmianę doskonale rozumiemy i w duchu przeklinamy. Lucy bywa teatralna i zupełnie pozbawiona dystansu. Diana może wydawać się zimna i niedostępna, ale to tylko pozory. Pod tymi maskami tak naprawdę skrywają się pokrewne dusze naznaczone stratą, a ich niezdolność znalezienia porozumienia czyni opowieść bardzo ludzką i życiową”. Lektura tych utworów była dla nas bardzo przyjemna i zmusiła do refleksji.

Zapraszam na kolejne spotkanie 7 czerwca, podczas którego będziemy rozmawiać o książkach : „Złodzieje bzu” H. Klimko-Dobrzanieckiego i „Wymazana granica: śladami II Rzeczpospolitej T. Grzywaczewskiego.

Relację przygotowała Ewa Furmanik, koordynatorka DKK

cztery kobiety siedzą przy stole, na stole leżą książki