We wtorek 30 maja 2023 r. w Filii Niedźwiadek odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które przebiegało w gorącej i bardzo przyjaznej atmosferze.

Kiedy przeszliśmy do omówienia lektury „Kobieta w fioletowej spódnicy” – książki japońskiej pisarki Natsuko Imamura  – ze zdumieniem odkryliśmy, że ta pozornie krótka, bez rozbudowanej fabuły powieść, była podstawą do długiej, gorącej dyskusji. Autorka posługuje się uproszczoną wizją świata i bohaterów. Można wyczuć rosnące zagrożenie i przytłoczenie rozwijającą się obsesją bohaterki. Książkę „Kobieta w fioletowej spódnicy” trudno poddać prostej ocenie, nie wszystkich zachwyciła, ale każdy miał przemyślenia, refleksje i coś do powiedzenia na temat tej lektury.

Kolejna książka, o której rozmawialiśmy podczas tego spotkania to reportaż Marcina Wójcika „Gęsiego. Z miasta na wieś” – ciepła, zabawna i pełna dystansu opowieść o życiu na wsi, przecząca opinii, że polska wieś to siedlisko wstecznictwa. Autor po latach życia w wielkim mieście wraca do chłopskich korzeni i zamieszkuje między Bugiem a Narwią, na Kurpiach Białych. Musi się zmierzyć z wieloma problemami począwszy od ukończenia studiów rolniczych, przez remont domu, zdobycie odpowiednich gatunków zwierząt i roślin. Książka jest sprawnie napisana, czyta się z wielką przyjemnością. Spotkanie naszego klubu było udane, a dyskusja bardzo emocjonująca. Polecamy obie lektury.

Zapraszamy na kolejny DKK 20 czerwca b.r., nasze propozycje to: „Veronica i pingwiny” autorstwa Hazel Piror i „Migot. Z krańca Grenlandii” Ilony Wiśniewskiej.

Ewa Furmanik

koordynatorka DKK “Niedźwiadek”.