okładki książek na szarym tle i czerwone napisy

Podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki tematem rozmowy były dwie książki. Pierwszą z książek była “Florentyna od kwiatów” Agnieszki Kuchmister, a drugą, dodatkową lekturą, “Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” Ocean Vuong.

„Florentyna od kwiatów” to opowieść nacechowana elementami fantastyki i magii, przenosi nas do świata, którego już niema, albo którego nie potrafimy dostrzec. Agnieszka Kuchmister dostarczyła nam nie tylko przepięknych obrazów polskiej wsi (przedstawiła lasy i otaczającą sokołowian naturę) , ale przede wszystkim pokazała prawdziwe oblicze człowieka, nieszczęścia jakie go otaczały i strach, którego nie sposób wyjaśnić w racjonalny sposób.  Ta  powieść zyskała aprobatę wszystkich uczestniczek spotkania. Wszystkie panie zgodnie uznały, że jest to wartościowa pozycja mówiąca o tym jak być dobrym, życzliwym dla innych człowiekiem.

“Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” to debiutancka powieść wietnamsko-amerykańskiego poety i pisarza, to list do matki, która nie potrafi czytać, nie jest to jednak powieść epistolarna. Książka jest opowieścią o dorastaniu w trudnej sytuacji społecznej( porusza takie tematy jak: emigranci, mniejszości etniczne, przemoc rodziców, uzależnienia) oraz relacji matka-syn, na którą nakłada się przeszłość –  wojenna trauma (Wietnam).

Dyskusja wyszła nawet poza ramy fabuły książki. Klubowiczki wykorzystały spotkanie jako okazję do rozmowy o empatycznym języku, o odniesieniu do szeroko rozumianym szacunku dla drugiego człowieka, wojny, emigracji.

Ewa Furmanik

Koordynatorka DKK w Filii “Niedźwiadek”

grupa kobiet siedzących przy błękitnym stole