1 maja zachęcamy do włączenia się w wydarzenie: Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników.
Co wystarczy zrobić?
– w dniach od 26 do 30 kwietnia przyjdź do biblioteki do „Oddziału Czechowice”, wypożycz książki i odbierz pakiet nasion
– 1 maja idź się na spacer, wybierz odpowiednie miejsce i zasadź nasiona
– zrób zdjęcie dokumentujące i dodaj do naszego wydarzenia na FB
– odwiedzaj miejsce zasadzenia i obserwuj
– czerp z tego radość!
Pomysłodawcą akcji jest londyńczyk Richard Reynolds, który na dużą skalę propaguje zieloną partyzantkę.
Jaki jest cel takich zabiegów? Wszystko sprowadza się do zagospodarowania terenów nieużytkowych, zaniedbanych, aby stały się one miłe dla oka. Sadzi się więc kwiaty, zioła, krzewy, a nawet warzywa. W Polsce działa Miejska Partyzantka Ogrodnicza Miejska Partyzantka Ogrodnicza, która ma w swoich szeregach entuzjastów w wielu miastach. Cel jest jeden: spędzić świetnie czas na świeżym powietrzu i zrobić coś dobrego dla przestrzeni publicznej. Niewiele potrzeba, aby zaczarować nasze najbliższe otoczenie.
W tym roku również „Oddział Czechowice” podejmuje się tego wyzwania. Dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim Sp. z o.o. 26 kwietnia do 30 kwietnia lub do wyczerpania zapasów, każdy chętny czytelnik, do wypożyczonych książek, otrzyma pakiet nasion słonecznika.
Mamy nadzieję, że podczas wiosennego spaceru 1 maja znajdą Państwo miejsce, czas i chęć, aby zasadzić te niesamowite kwiaty.
Zachęcamy do wysyłania pod wydarzeniem zdjęć z sadzenia nasion. Słoneczniki nie mają dużych wymagań, kiełkują szybko, a kiedy zakwitną wędrują kwiatostanem nieustannie za Słońcem. Po przekwitnięciu stają się bazą pokarmową dla wielu gatunków zwierząt, które bytują w miejskim środowisku.
Liczymy, że Ursus zakwitnie na żółto.