Okładki książki Empuzjon

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki mimo chłodniejszej i deszczowej pogody przebiegło w atmosferze gorącej i bardzo przyjaznej. Rozpoczęliśmy od podsumowania ostatnich wydarzeń. Kiedy przeszliśmy do omawiania książki polskiego pisarza Macieja Marcisza ze zdumieniem odkryliśmy, że ta pozornie prosta powieść, była podstawą do długiej i ożywionej dyskusji. Każdy miał przemyślenia, refleksje i coś do powiedzenia na temat lektury. Już sam tytuł „Książka o przyjaźni” okazał się nie tylko intrygujący, ale też niosący pozytywny wydźwięk. To opowieść o głosach przyjaciół, które pamiętamy nawet wtedy, kiedy ci, do których należały, już dawno zniknęli z naszego życia”.

Druga omawiana podczas tego spotkania książka to „Empuzjon” O. Tokarczuk. Powieść ma wiele obliczy, jej język jest bardzo subtelny, zakamuflowany, zmuszający czytelnika do własnych przemyśleń. Dominującym jest temat mizoginii, chociaż w „Empuzjonie” nie ma kobiecych postaci, kobiety są natomiast obecne w inny sposób: w osobie narratora, pojawiają się w fantazjach i wspomnieniach, wyszydzane i prześladowane. Na ostatnich stronach powieści przeczytamy, że opinie niektórych postaci z „Empuzjonu” to parafrazy rzeczywistych poglądów wypowiedzianych lub napisanych przez znanych filozofów czy artystów. Nie każdemu z uczestników spotkania spodobała się książka naszej noblistki.

Jak na mikołajkowe spotkanie przystało, każdy otrzymał pięknego „Mikołaja” zrobionego własnoręcznie przez p. Annę Długołęcką.

Ewa Furmanik

Uczestnicy DKK siedzą w sali wokół stołu