Kobiety siedzą przy stole, na którym jest dużo książek

We wtorek, 7 września, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się po dwumiesięcznej letniej przerwie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, dopisywały humory, przyjemnie było znowu porozmawiać na żywo.

Tematem przewodnim tego spotkania były książki, po które chętnie sięgamy w okresie urlopowym i które możemy polecić klubowym koleżankom oraz wszystkim miłośnikom dobrej literatury. Były to zarówno książki o lżejszej tematyce, ale także kryminały, literatura faktu i biografie.

Szczególną uwagę zwróciła trylogia Zofii Mąkosy „Wendyjska Winnica” – epicka opowieść o losach kobiet z polsko-niemieckiego pogranicza w czasach wojny i powojennych.  Kolejną godną polecenia była książką Ałbeny Grabowskiej „Doktor Bogumił” – poruszająca tematykę medyczną. Autorka opisała początki medycyny: jak kiedyś wyglądały szpitale oraz jak zostały wynalezione kluczowe dla medycyny środki, takie jak np. eter. Chociaż większość odkrywców uznawana była za szaleńców, to finalnie trzeba było przyznać im rację.

 Dalsza część spotkania poświęcona była komedii kryminalnej i szczególnie polecanej książce Marty Kisiel „Dywan z wkładką”, której fabuła jest bardzo interesująca, zagadka kryminalna niebanalna, a jej rozwiązanie zaskakujące. Kryminał napisany jest lekkim, bardzo przyjemnym w odbiorze stylem, dzięki czemu czyta się go ekspresowo. Pozostając jeszcze w tym klimacie zwróciliśmy uwagę na książki Jacka Glińskiego Kółko się pani urwało”, „Komórki się pani pomyliły’’, „Kratki się pani odbiły” –  książki nowatorskie, świeże, inne i przede wszystkim inteligentnie napisane. Autor postawił na ciekawą konstrukcję bohaterki z zagadką kryminalną w tle. Starość jest przecież niepotrzebna i smutna. Tutaj starość jest źródłem witalności i niezwykłości.  Pani Zosia to emerytka na miarę naszych czasów. Ta urocza emerytka ma w sobie mnóstwo werwy i nie da sobie w kaszę dmuchać. Było tego wieczoru dużo śmiechu, a polecane przez koleżanki książki spotkały się z zainteresowaniem.

Kolejne spotkanie planujemy jeszcze we wrześniu.

Przygotowała Ewa Furmanik