We wtorek 23 stycznia 2024 w Filii „Niedźwiadek” odbyło się drugie spotkanie czytelników i miłośników placówki, a także tych, którym bliskie i cenne jest zachowanie historii osiedla, czy całej dzielnicy.

W spotkaniu uczestniczyła m. in. Lidia Romanowska – zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus, głównego organizatora i moderatora akcji pozyskiwania i gromadzenia wszelkiego rodzaju „Ursuvianów”.

Spotkanie obfitowało nie tylko w liczne rozmowy i wspomnienia związane w historią Ursusa, ale – co najważniejsze i najcenniejsze – w udostepnienie unikalnych i niezwykle cennych archiwaliów.

Jeden z darczyńców, Pan Mariusz, udostępnił m. in. niezwykłą kolekcję zdjęć wielopokoleniowej rodziny związanej z Ursusem jeszcze przed I wojną światową. Właściwie każde z kilkudziesięciu zdjęć z rodzinnego albumu ma szczególną wartość historyczną, którą już w niedługim czasie będziemy na nowo odkrywać, a niektóre wątki wzbogacać o nowe, odkryte fakty.

Kolejny darczyńca, Pan Jan, wnuk Pana Szydełko,  przez wiele lat związanego z zakładami mechanicznymi i Ursusem, udostępnił nam unikalne i cenne dla nas dokumenty swojego dziadka z pieczęciami gminy Skorosze i zapewnił, że w niedługim czasie wzbogaci kolekcję kolejnymi pamiątkami.

To tylko niewielki wycinek rozrastającej się kolekcji „Ursuvianów”, którą wkrótce zaczniemy udostępniać na stronie Biblioteki w zakładce poświęconej ursuskim regionaliom. Z czasem staną się one zalążkiem społecznego archiwum gromadzącym wiedzę o historii dzielnicy.

Podczas spotkania organizatorzy zapoznali również przybyłych gości z pierwszymi szkicami przyszłej strony archiwów, która w miarę rozrastania się kolekcji, będzie na bieżąco uzupełniana. Wierzymy, że już niedługo będziemy mogli pokazać jakże bogatą, pełną ciekawych wątków historię naszej dzielnicy.

Tymczasem zapraszamy na kolejne spotkanie wspomnieniowe, które odbędzie się 26 marca o godzinie 18.00. Więcej informacji o projekcie już wkrótce na www.bpursus.waw.pl.