Tematem jednego z wakacyjnych spotkań DKK „Skorosze” była nowa powieść laureata Nagrody Literackiej „Nike” – Radka Raka – pt. „Alef”.

„Alef” jest, jak zapowiada pisarz, pierwszym tomem z trzyczęściowego cyklu „Agla”. Autor „Baśni o wężowym sercu” tym razem również nie zawiódł swoich czytelników, miłośników fantastyki. Bohaterką najnowszej książki jest niepokorna córka profesora gnozy, badacza owadzich przemian Jana Krzysztofa Kluka – Sofja. Nastolatka odziedziczyła po ojcu zainteresowania magiczno-przyrodnicze, dociekliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Obserwujemy jej stopniową metamorfozę, kiedy niczym z niedojrzałej poczwarki przekształca się w kobietę, kochankę, wojowniczkę, przewodniczkę. To dojrzewanie polega także m.in. na przyznaniu się do własnych błędów i zmierzeniu się z ich konsekwencjami.

Świat powieściowy oprócz naukowców, wpływowych przedsiębiorców, studentów, lekarzy, drwali, bibliotekarzy i innych zwykłych śmiertelników zaludniają postacie takie jak gobliny, raki pełniące ważną społecznie funkcję katów, czarodziejki, owadzie demony, tajemnicze smrty i wiele innych. W książce humor i groteska sąsiadują z grozą i zbrodnią, a cała powieść gęsto naszpikowana jest literackimi i artystycznymi aluzjami m.in. do Tolkiena, Lewisa, Rowling, Kafki, Schulza, Nikifora, Verne’a, Maeterlincka… Konia z rzędem temu, kto dostrzeże je wszystkie. Na uwagę i docenienie zasługują także stylizacje językowe – prawie każda z postaci posługuje się charakterystycznym dla siebie językiem.  Wielość tych kulturowych odniesień sprawia, że prozy Raka się nie czyta, ją się degustuje.

Zapraszamy do lektury.

Marta Prządka,

Koordynatorka DKK “Skorosze”

na pierwszym planie jest książka w zielonej okładce. W tle osoby siedzące wokół stołu, a za nimi półki z książkami