W niedzielę 19 września Park Czechowicki w Ursusie zamienił się w… Planetę Krasnali. Dzieci w krasnalowych czapeczkach rozpierzchły się po całym parku, inne tańczyły pod sceną i brały udział w wielu konkurencjach odbywających się przy Muszli Koncertowej. Ta plenerowa impreza to już III edycja projektu PARK KULTURY, realizowanego przez Fundację ART i Bibliotekę Publiczną im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, a finansowanego przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Piknik, którego tematem przewodnim była „Planeta Krasnali” wypełnił rodzinom ciekawie i radośnie ten jeden z pierwszych jesiennych dni. Na scenie odbywały się pokazy Państwowej Szkoły Sztuk i Cyrkowej z Julinka: żonglerka piłeczkami, występy taneczno-akrobatyczne, pokazy mini iluzji, etiudy z drabiną wolnostojącą lub szczudłami oraz konkursy dla publiczności.

Dookoła widowni rozstawione były punkty gry terenowej, przy których można było wziąć udział w zabawach zręcznościowych przy pomocy rozmaitych sprzętów domowych, takich jak durszlak, czy talerz, a także zwykła łyżka zupy.

Pod namiotami i obok nich dzieci mogły wykonać sobie czapkę krasnala, porysować oraz pobawić się grami udostępnionymi na ten cel przez Bibliotekę.

Po pokazach żonglerskich i artystycznych, grach terenowych, zabawach ruchowych, na scenie zostali ogłoszeni zwycięzcy prowadzonych w trakcie pikniku konkurencji, a dzieci otrzymały wiele atrakcyjnych nagród przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną i Fundację ART.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Kiermasz książki typu Bookcrossing przygotowany przez Bibliotekę. Osoby odwiedzające park mogły brać je sobie do domu, inni zaś przynosili książki ze swoich domowych biblioteczek, które były im już niepotrzebne i dokładali do stoiska z książkami. Bookcrossing, to znana forma wymiany książek typu „książka za książkę”, polegająca na tym, że ktoś, jeśli może, to przynosi i zostawia książkę, której już nie potrzebuje, a ze specjalnych półek bierze sobie inną. W ten sposób książki nieustannie są w ruchu pomiędzy – w tym wypadku – mieszkańcami Ursusa. Biblioteka ma w trzech lokalizacjach w Ursusie na stałe wystawione półki z książkami do wymiany i do pobierania: w Urzędzie Dzielnicy, w Acherówce oraz w OSiR „Skalar”. Można tam – w godzinach otwarcia obiektów – dokonywać nieodpłatnego pobrania lub wymiany książek.

Już dziś, zapraszamy 26 września do Parku Hassów  na kolejne spotkanie edukacyjno-kulturalne pod hasłem „Mała galaktyka Yyy”. Jak zawsze nie zabraknie dobrej zabawy, nagród i niespodzianek.