15 września odbyło się powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowaliśmy na temat powieści Joanny Stogi „Las, pole, dwa sobole” wydanej w ubiegłym roku nakładem olsztyńskiego wydawnictwa SEQOJA oraz koreańskiego bestselleru „Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” autorstwa Nam-Joo Cho.

Klubowicze docenili kunszt literacki Joanny Stogi widoczny w krótkiej opowieści o żałobie po śmierci matki. Jak trafnie zauważyli autorka „pisze kadrami”, co najprawdopodobniej może wynikać z tego, że z zawodu jest fotografką. Jedna z uczestniczek stwierdziła nawet, że książka „Las, pole, dwa sobole” powinna znaleźć się na liście lektur szkolnych, ponieważ jest to bardzo wartościowa pozycja.

Koreańska powieść nieznanej dotąd w Polsce autorki Nam-Joo Cho wywołała za to głośną dyskusję na temat praw kobiet i kultury wychowywania dzieci zarówno w Polsce jak i w Korei Południowej. Akcja powieści „Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” rozgrywa się współcześnie i pozwala przyjrzeć się życiu prywatnemu i zawodowemu dzisiejszych niespełna czterdziestoletnich Koreanek.