We wtorek (14.05.24) na spotkaniu DKK Filii „Niedźwiadek” dyskusja toczyła się wokół książki „Nasi przyjaciele na wsi” Garego Shteyngarta. Autor urodził się w ZSRR,  pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, rodzina wyemigrowała do Nowego Jorku, obecnie jest amerykańskim pisarzem, satyrykiem, autorem scenariuszy.

„Nasi przyjaciele na wsi” to powieść  psychologiczno-obyczajowa o współczesnej Ameryce w dobie pandemii, utrzymana w czechowowskim klimacie. Główny bohater Sahsa Senderovski z pochodzenia Rosjanin organizuje w swojej posiadłości spotkanie dla piątki dorosłych przyjaciół – emigrantów. Zawsze marzył o zaproszeniu gości na wielomiesięczne nasiadówy w stylu klasyki rosyjskiej literatury daczowej. Pandemia ziściła jego marzenia. W trakcie dobrowolnej izolacji między bohaterami zawiązują się romanse i wychodzą na jaw różne tajemnice. Im dłużej ludzie ze sobą przebywają, tym mamy coraz mocniejsze odczucie, że coś się kończy, a świat zmierza ku jakiejś przepaści.

Książa jest naprawdę dobra, ale nie należy do łatwych. Klubowicze mieli w stosunku do niej  mieszane odczucia – odkładali ją na bok, a potem jednak do niej wracali…

Ewa Furmanik

Koordynatorka DKK Filii „Niedźwiadek”