We wtorek 12 grudnia w Filii “Niedźwiadek” odbyło się przedświąteczne spotkanie DKK, na którym omówiliśmy książkę „Kameliowy sklep papierniczy” Ito Ogawy. Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze, otulone wspomnieniami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia.

Książka „Kameliowy sklep papierniczy” japońskiej powieściopisarki swoją tematyką i lekkim piórem autorki znakomicie wkomponowała się w przedświąteczny czas.

Jej bohaterka Hatoko, nazywana Poppo, prowadzi odziedziczony po babci sklep papierniczy. Oprócz sprzedaży artykułów papierniczych, pisze listy na zamówienia. By nadać właściwy klimat i sens korespondencji, za każdym razem próbuje zrozumieć, co łączy nadawcę z odbiorcą, bo list to nie tylko puste słowa, ale także relacje i więzi. Dziewczyna z każdym kolejnym listem coraz lepiej odnajduje się w nowej rzeczywistości, emanuje ciepłem, skromnością i pewnym dystansem do świata, budzi sympatię, aż chciałoby się przebywać w jej towarzystwie. Fabuła rozwija się powoli, w typowy japoński sposób. Czas wyznaczają pory roku, święta, niezobowiązujące spotkania i odwiedziny. Oprócz listów spoiwem dla całej historii są też więzi towarzyskie. Widzimy jak Hatoko przechodzi metamorfozę, otwiera się na ludzi i zaczyna cenić ich obecność w swoim życiu.

Książka „Kameliowy sklep papierniczy” niesie przesłanie aby radować się drobnymi przyjemnościami, dbać o relacje i do wielu spraw nabierać dystansu.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku prowadząca spotkanie Ewa Furmanik złożyła świąteczne życzenia i podziękowania klubowiczom za aktywne włączanie się w działalność DKK.

Dziękujemy Stolicy pączków za słodki poczęstunek.

Koordynator DKK Filii “Niedźwiadek”

Ewa Furmanik

kobiety siedzą przy stole na którym widać dużo słodyczy świątecznych i herbatę