We wtorek 25 czerwca br. odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Filii “Niedźwiadek”. Tym razem spotkaliśmy się w plenerze, gdzie w miłej, wakacyjnej atmosferze, rozmawialiśmy o książkach: „Hanka. Opowieść o awansie”/ Macieja Jakubowiaka i „Małe preludia” / Haleny Garner.

Pierwsza z omawianych książek, to esej autobiograficzny opowiadający o polskim powojennym awansie społecznym osiąganym na przestrzeni trzech pokoleń. Autor skupia się przede wszystkim na tytułowej Hance, swojej  matce, która – jak sam wielokrotnie podkreśla – nie była nikim szczególnym, jednak to dzięki niej i własnej determinacji mógł zrealizować swoje marzenia. Oprócz opowieści o losach swojej rodziny Maciej Jakubowiak spory fragment książki poświęca edukacji i awansowi społecznemu. Dużą wartością tej autobiograficznej książki jest dostrzeganie przez autora szczegółów w historii jego rodziny, które nietrudno byłoby pominąć, gdyby była ona opowiedziana przez kogoś innego. Zdecydowanie polecamy wszystkim tym, którzy lubią badać swoją własną historię.

W książce „Małe preludia” australijska pisarka przedstawia związek Dextera i Atheny, ich codzienność, zmagania z niepełnosprawnością syna. Pewnego dnia rodzinna rutyna zostają zachwiana, gdy w życie małżonków wkracza dawna dziewczyna Dextera i jej młodsza siostra. Historia przechodzi nagle przez mało oczekiwany punkt kulminacyjny.

Ewa Furmanik

koordynatorka DKK Filii “Niedźwiadek”

kobiety siedzą na dworze przy stoliku i rozmawiają