„Przypomnij mi, kim jestem” (oryginalny tytuł „We are not ouerselves”) to debiutancka i wielokrotnie nagradzana powieść nowojorskiego nauczyciela Matthew Thomasa. Swoją książkę autor pisał do szuflady przez dziesięć lat, ale kiedy wreszcie zdecydował się ją wydać, od razu zyskała uznanie.

„Przypomnij mi, kim jestem” to saga rodzinna trzech pokoleń wywodzących się z irlandzkich imigrantów wierzących w amerykański sen, w różnym stopniu odczuwających, że nie są u siebie i że stale muszą na coś zasługiwać.  Powieść przykuwa uwagę czytelnika nie zaskakującymi zwrotami akcji, lecz niespieszną narracją i pogłębionym studium tzw. normalnej amerykańskiej rodziny. Plany, ambicje ulegają istotnym zmianom w starciu z doświadczeniem nieuleczalnej choroby. Choroba weryfikuje także system wartości bohaterów, którzy próbują sobie odpowiedzieć na pytanie o to, co jest naprawdę ważne:

„Nie żyje się po to, żeby liczyć zwycięstwa i porażki. Żyje się po to, by kochać i być kochanym.”

oraz

„(…) w życiu jest coś ważniejszego od sukcesów. Warto być dobrym człowiekiem. Bo niemożliwe, żeby dobre uczynki były nic niewarte.”

Zapraszamy do lektury.

Marta Prządka

Koordynatorka DKK Filii “Skorosze”