Spotkanie klubu odbyło się 12.03.2024 r. Tematem przewodnim były dwie książki: „Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin” i „Szklane ptaki: opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

Pierwsza z omawianych książek to zbiór reportaży Barbary Włodarczyk– doświadczonej reporterki, wieloletniej korespondentki Telewizji Polskiej w Moskwie. Autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie o istotę szalonej miłości, którą niektórzy Rosjanie i Rosjanki darzą swojego prezydenta Władimira Putina. Czytając tę książkę jesteśmy zabierani w podróż po Rosji, przemierzamy ją wzdłuż i wszerz. Spotykamy ludzi z różnych grup społecznych, zarówno oligarchów, jak i zwykłych ludzi mieszkających na prowincji. Co bardzo ciekawe, spotykamy też samego Putina. Autorka relacjonuje swoje bezpośrednie spotkanie z prezydentem. W reportażach widzimy bardzo złożony obraz rosyjskiego społeczeństwa. ”W Moskwie od lat krąży taki dowcip: Francuz ma żonę i kochankę. Kocha kochankę. Żyd ma żonę i kochankę. Kocha mamę. Rosjanin ma żonę i kochankę. Kocha …Putina” (z opisu autorki na okładce). Wielkim atutem książki jest prosty, komunikatywny język, opowieść snuta w tonie żartobliwej anegdoty. Czyta się ją świetnie. To przykład bardzo dobrej literatury faktu. Polecamy.

Druga omawiana podczas tego spotkania książka to „Szklane ptaki: opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” Katarzyny Zyskowskiej, autorki cenionej za swoje beletryzowane biografie i powieści oparte na faktach.

„Szklane ptaki: opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” to powieść biograficzna, rozpisana na trzy głosy. Głównymi postaciami są wybitny poeta Krzysztof Kamil Baczyński, jego matka Stefania i żona Barbara z Drabczyńskich. Swoją historię każdy z nich opowiada po kawałku. Opowieść ukazuje życie w okupowanej Warszawie, trudne wybory jakich musi dokonywać młoda para, złe relacje synowej z teściową i chorobę poety. Podczas spotkania zadawałyśmy sobie pytanie: w jaki sposób toksyczna matczyna miłość Stefani do Kamila, jego narcystyczne usposobienie i okrutny czas wojny wpłynęły na los małżeństwa młodych Baczyńskich?

Książka wnosi bardzo dużo interesujących faktów z życia tej wyjątkowej rodziny. To opowieść o niezwykłej miłość w niesprzyjających życiu czasach. Lekturę tego tytułu również polecamy.

Koordynator DKK Filii “Niedźwiadek”

Ewa Furmanik