okładki książek

W przedostatnią, kwietniową środę, klubowicze DKK Oddziału „Czechowice” rozmawiali o książkach: „Rozstanie” Katie Kitamury oraz „Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej.

Powieść autorstwa amerykańskiej pisarki, Katie Kitamury, przez wydawcę reklamowana jako „jeden z najpiękniejszych opisów rozstania w literaturze” miał chyba przyciągnąć większe grono czytelników. Związek głównej bohaterki (zastanawiające dlaczego autorka pozostawiła ją bezimienną) i jej męża Christophera został przedstawiony u schyłku małżeństwa. Autorka ubrała pozornie sztampowy temat w płaszczyk nieudanego kryminału. Klubowicze nie kryli rozczarowania tą książką. „Pomysł był, ale został kiepsko zrealizowany” – to jedno z określeń tej książki.

Z kolei książka: „Komeda. Osobiste życie jazzu” wniosła spore ożywienie do rozmowy. Obszerna, nawet „zbyt obszerna”, jak stwierdzili klubowicze, biografia jednego z najbardziej znanych polskich jazzmanów i kompozytorów, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, była tematem do dłuższych i szerszych dywagacji. Postać Komedy wpisała się w kanon polskiego jazzu. Dzięki kompozycjom napisanym specjalnie do filmów, stał się popularny za granicą – szczególnie w USA, w których pierwotnie upatrywano sukcesu, który – finalnie, czaił się tuż za rogiem. Magdalena Grzebałkowska, w swojej książce zawarła ogrom informacji nie tylko o samym Komedzie. Pokazała także świat, z niesamowitą kumulacją muzyki, filmu, teatru. Jak określiła to w jednym zdaniu klubowiczka DKK: „Już nigdy nie pojawiła się w polskiej kulturze taka śmietanka wspaniałych ludzi, ludzi nietuzinkowych”. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Komedy i jazzu.

Relacja: Kamil Dąbrowski – koordynator DKK „Czechowice”

kdabrowski@bpursus.waw.pl