27 listopada w ramach cyklicznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedził nas Tomasz Raczek, krytyk teatralny i filmowy, znany publicysta, autor programów telewizyjnych i filmowych.  Sala Czytelni nr XIX wypełniła się „po brzegi” wielbicielami, czytelnikami i słuchaczami niesamowitej osobistości, która przez wiele lat, wraz z Zygmuntem Kałużyńskim prowadziła program telewizyjny „Perły z Lamusa”.

Tomasz Raczek prowadzi obecnie swój videoblog na youtubie, w którym recenzuje nadal filmy pojawiające się w polskiej dystrybucji. Znany krytyk jest także autorem licznych publikacji książkowych, m. in.: „Karuzela z idolami. Gwiazdozbiór osobisty”, „Kultowe rozmowy. Kobiety znane i niespodziewane”, „Karuzela z Madonnami”, „Kinopassana. Sztuka oglądania filmów”. Wraz z Zygmuntem Kałużyńskim napisał też książkę "Alfabet na 4 ręce". Wszystkie pozycje zostały wydane nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, którego Tomasz Raczek jest właścicielem i założycielem.

Zaproszony gość opowiedział uczestnikom o okolicznościach poznania Zygmunta Kałużyńskiego, swojej karierze zawodowej, polskim kinie, a także historii telewizji, w której miał przyjemność niegdyś pracować.

Po spotkaniu można było zakupić książki Tomasza Raczka i otrzymać autograf samego autora.

Wydarzenie było finansowane przez Instytut Książki.

Relację przygotowała
Lucyna Dąbrowska