Mężczyzna z mikrofonem w ręku. Wokół rozstawione książki.

"Premiera książki „Ursus. Zapiski ze stanu wojennego”

W tym roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dla jej upamiętnienia Urząd Dzielnicy Ursus wydał książkę zatytułowaną „Ursus. Zapiski ze stanu wojennego” - zbiór spisywanych dzień po dniu wydarzeń rozgrywających się na oczach mieszkańca Ursusa, Jerzego Domżalskiego.

Autor, historyk z wykształcenia, ma na swoim koncie szereg publikacji o Ursusie i jego dziejach. W owym czasie pracował jako redaktor gazety „Głos Ursusa” w fabryce traktorów. Był świadkiem  powstawania zakładowej „Solidarności” i wprowadzenia stanu wojennego. Wnikliwie obserwował wpływ wydarzeń na przemiany w świadomości Polaków.

Premiera książki odbyła się 13 grudnia w Czytelni nr XIX Biblioteki Publicznej im. J. Grabskiego w Ursusie i spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców. Widownię powitała dyrektor biblioteki, Agnieszka Proszowska, a burmistrz Bogdan Olesiński podzielił się z widzami kilkoma refleksjami z wydarzeń 81. roku.

Spotkanie poprowadził Antoni Muracki, pieśniarz, autor piosenek, tłumacz, wykonawca utworów czasu stanu wojennego. Zarówno pan Antoni Muracki, jak i pan Jerzy Domżalski brali czynny udział w wydarzeniach stanu wojennego, angażując się również w działalność opozycyjną.  W wyniku ich wspólnego doświadczenia i związanych z tym przeżyć wywiązała się  interesująca rozmowa przybliżająca zebranym atmosferę tamtych lat. Widzowie mieli również okazję poznać mało znane fakty i anegdoty, których próżno szukać w ogólnie dostępnych publikacjach.  Rozmowa z autorem przeplatana była piosenkami czasu „Solidarności” i stanu wojennego w wykonaniu A. Murackiego.

Wśród licznie zgromadzonych gości - mieszkańców naszej dzielnicy – obecni byli lokalni działacze solidarnościowej opozycji. W spotkaniu uczestniczył także Piotr Adamus reprezentujący radę dzielnicy oraz dyrektor Ośrodka Kultury „ARSUS”, Bogusław Łopuszyński.

Książka – wydawnictwo urzędu dzielnicy Ursus - dostępna jest bezpłatnie w urzędzie oraz w bibliotece publicznej przy ul. Plutonu AK Torpedy 47".

[Źródło: Oficjalny profil Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy]