W sobotę 14.12.2019r w Czytelni nr XIX Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus odbyło się świąteczne spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem, polskim językoznawcą, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, współprzewodniczącym Rady Języka Polskiego oraz  prowadzącym programy radiowe i telewizyjne. Profesor Bralczyk jest autorem i współautorem wielu książek jak:  „Język na sprzedaż”, „Mój język prywatny”, „444 zdania polskie”, „W drogę”, „Pokochawszy. Miłość w języku”, „Zwierzyniec”.

Ostatnia z wymienionych pozycji była przewodnim tematem spotkania. Autor cytował fragmenty książki wyjaśniając pochodzenie nazw poszczególnych zwierząt, ptaków, płazów np. : jastrząb i sokół, gąsienica i kijanka, dudek, kukułka, jeż.
W dalszej części spotkania liczni słuchacze zadawali pytania o intrygujące ich nazwy i słowa, prosząc o wyjaśnienie ich pochodzenia i sposób używania w języku potocznym np.: dżdżownica, kochać, miłość, przepraszam oraz prawidłowe używanie zwrotu „w Ursusie” czy „na Ursusie”. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze ze szczyptą humoru ze strony profesora.
Na koniec gorącymi brawami uczestnicy podziękowali profesorowi za spotkanie. Całość zakończyła się indywidualną wymianą zdań w trakcie podpisywania książek autora.

Relację przygotowała
Gracjana Kobylińska