Spotkanie w Nowym Roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w filii „Niedźwiadek” rozpoczęli w towarzystwie dobrej literatury. Rozmowy toczyły się bowiem wokół dwóch książek: „Sekret panny Elizy” Annabel Abbs i „Czerwona Ziemia” Marcina Mellera. Pierwsza z omawianych tego wieczoru książek, to genialna powieść angielskiej pisarki, inspirowana prawdziwą historią Elizy Acton – poetki i pisarki, pionierki literatury kulinarnej.

Akcja powieści toczy się w Anglii, w pierwszej połowie XIX wieku. Eliza to jedna z głównych bohaterek, młoda, utalentowana poetka. Jednak jej wydawca nie chce wydać kolejnego tomiku wierszy, proponuje Elizie, aby stworzyła książkę kucharską, dziewczyna odmawia. Bankructwo ojca zmienia jednak sytuację jej rodziny i jej samej. Musi albo dobrze wyjść za mąż, albo przyjąć propozycję wydawcy. Chociaż  nigdy wcześniej nie była w kuchni, zaczyna zbierać przepisy, eksperymentować, aż w końcu odkrywa w sobie talent i pasję do gotowania. Pomocnicą Elizy zostaje Anna, druga główna bohaterka. Jej rodzina jest biedna, matka jest psychicznie chora, zaś ojciec na wojnie stracił nogę. Pozbawiona środków do życia Ann, zostaje pomocnicą Elizy. Obie bohaterki należą do różnych warstw społecznych, jednak łączy je życiowa trauma, między dziewczynami nawiązuje się przyjaźń. Odkryją nieznane im dotąd smaki, przetestują wiele przepisów i stworzą książkę kucharską.

Bardzo piękna książka pokazująca rolę kobiety w XIX wieku, jej trudne położenie i brak akceptacji dla tych, które próbowały się przeciwstawić przypisanym im schematom. Polecamy na końcu książki znajdziecie wyśmienite przepisy.

Druga omawiana książka to „Czerwona Ziemia”. Jak dowiadujemy się z opisu autora zawartego na okładce: „To thriller o ojcu, który próbuje odkupić swoje winy wobec syna. Ale też opowieść o wielkiej miłości, tęsknocie i Afryce”. Klubowicze mieli mieszane wrażenia co do tego, który temat ma być siłą napędową tej powieści, jakby sam autor nie potrafił się zdecydować. Mamy ciekawe opisy Afryki, panującą w niej sytuację polityczną, wojnę i to jest mocna strona książki. Podsumowując „Czerwona Ziemia” niewiele ma wspólnego z klasycznym thrillerem, nie przypadła do gustu klubowiczom.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 30 stycznia

Koordynator DKK Filii “Niedźwiadek”

Ewa Furmanik

5 osób siedzi przy stole. Na stole widać książki, filiżanki, talerzyki, termosy. W koło regały z książkami.