Z prawdziwą przyjemnością prezentujemy Państwu prace plastyczne Rudejny Jammoul.
Urodzona w Syrii artystka przybyła do Polski z rodziną. Tutaj znalazła swój drugi dom i ukończyła edukację. Jej talent zdobył uznanie w postaci nagród i wyróżnień w licznych konkursach. Żywiołowe malarstwo Rudejny Jammoul przypomina najlepsze dzieła sztuki współczesnej spod znaku art brut czy abstrakcyjnego ekspresjonizmu. W pracach pobrzmiewają echa takich mistrzów jak Paul Klee, Juan Miró, czy Jean Dubuffet. Jest to nie tyle świadome nawiązanie, co pokrewieństwo ducha. Bowiem wszyscy artyści czerpią z tego samego źródła nieskrępowanej wyobraźni i pierwotnej kreatywności.
Malarz stwarza świat wokół siebie. W twórczości Rudejny Jammoul najprostsze życiowe doświadczenia zyskują niepowtarzalny wyraz w dynamicznych, barwnych kompozycjach malowanych zamaszystymi pociągnięciami pędzla. Warto docenić dbałość w oddaniu indywidualnych cech postaci i niezwykle zróżnicowaną, a jednocześnie spójną
paletę używanych kolorów. Podobno w malarstwie, jak w miłości, chodzi o to, aby nie patrzeć na siebie, lecz patrzeć w tę samą stronę. Rudejna Jammoul uczy nas patrzenia na świat swoimi oczami. Dzieli się z nami swoimi doznaniami. Osobom z niepełnosprawnością
intelektualną sztuka umożliwia nawiązanie kontaktu z otoczeniem, wyrażenie swoich emocji w sposób pełniejszy i głębszy, niż poprzez werbalną komunikację.
Sztuka Rudejny Jammoul niczym most łączy ze sobą odrębne zjawiska: grono osób niepełnosprawnych ze środowiskiem artystycznym, Europę z Bliskim Wschodem, radość życia z troskami egzystencji, chwile szczęścia z rutyną dnia codziennego, osobiste doznania z uniwersalnymi wartościami.
Zapraszamy do świata Rudejny Jammoul.
Wystawę można ogląda do końca października w Czytelni nr XIX - ul. Plutonu AK "Torpedy" 47