Jeszcze nie opadły emocje po naszym wspaniałym jubileuszu 10-lecia DKK „Skorosze”, a my już 23 lutego spotkaliśmy się, żeby rozmawiać o kolejnej książce.
Gorącą dyskusję wywołała tym razem powieść Herve Le Telliera „Anomalia”. Książka, za którą jej autor otrzymał prestiżową nagrodę Prix Goncourt, stała się bestsellerem nie tylko we Francji. Już samo nazwisko pisarza, przewodniczącego francuskiej grupy literackiej OuLiPo skupiającej pisarzy – erudytów, pozwala spodziewać się po książce czegoś nietuzinkowego. I jak się okazało, Le Tellier nie zawodzi czytelników. „Anomalia” spodoba się prawie każdemu, ponieważ z jednej strony jest typowym page-turnerem, łączącym sensacyjną intrygę, rodem z popularnych seriali, z elementami thrillera, science fiction, kryminału i powieści psychologicznej. Oto w Nowym Jorku w odstępie trzech miesięcy dwa razy ląduje ten sam samolot – z tą samą załogą i tymi samymi pasażerami. Sytuacja niczym z Matrixa lub jaskini Platońskiej. Jak to wytłumaczyć? Które osoby są prawdziwe? A może wszyscy jesteśmy klonami, programami komputerowymi sterowanymi przez istoty inteligentniejsze od nas? Czy istnieją jakieś światy alternatywne? To wystarczy, żeby nie móc się oderwać od tej powieści.
Z drugiej jednak strony w książce może rozsmakować się również wymagający czytelnik wysoko stawiający poprzeczkę swoim lekturom. „Anomalia” to bowiem powieść wielopłaszczyznowa, oparta na matematycznych konstrukcjach, pełna intertekstualnych gier i ironicznych odniesień do różnych systemów filozoficznych, religijnych, politycznych. Sam autor porównuje swoją powieść do scoubidou, czyli plecionki wykonanej z różnobarwnych żyłek lub sznurków. Zapraszamy do lektury. Może Państwu uda się rozplątać tę łamigłówkę.
Relacja: Marta Prządka – koordynator DKK Filii „Skorosze”