W sobotę 19 listopada w Oddziale „Czechowice” odbyły się warsztaty rodzinne realizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy. W naszej placówce mieliśmy przyjemność zorganizować zajęcia  pt. „Tam gdzie wstaje słońce”. Niezwykle ciekawe i interesujące warsztaty, w których udział wzięło 7 rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat. Głównym tematem spotkania były podróże przez kraje Bliskiego Wschodu.

Prowadzący pokazywali różne zdjęcia a uczestnicy mogli podziwiać piękne krajobrazy i zapoznać się z jakże obcą dla nas często kulturą.  Odkrywaniu ciekawych zakątków świata towarzyszyły egzotyczne instrumenty i tańce, np. taniec brzucha. Małżeństwo podróżników i muzyków, państwo Betleyowie w sposób zaczarowany, różnymi instrumentami i wydobywającymi się z nich dźwiękami przenosili uczestników zajęć w magiczne rejony Bliskiego Wschodu np. do Egiptu, Palestyny, Iraku czy Omanu. Dzieci zobaczyły takie instrumenty jak: darabuki, bodhranu, cury, sazu, cejon, udu, bęben obręczowy i kielichowy, dzwonki i flet hulusi. Dzieci mogły dotknąć różnych pamiątek przywiezionych z dalekich podróży oraz powąchać egzotyczne przyprawy. Pod koniec, został odegrany wspólny spektakl. Miał on zachęcić rodziców do opowiadania dzieciom bajek.

Zajęcia skończyły się „pogadanką” z panią psycholog na temat zalet spędzania kreatywnie czasu ze swoimi pociechami, poprzez wspólne podróżowanie i zwiedzanie. Nic tak przecież nie kształci jak podróże, dzięki którym nabywamy nowych umiejętności i zawieramy nowe przyjaźnie.