Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy z przyjemnością powiadamia o uruchomionej w naszych placówkach nowej usłudze usprawniającej komunikację z Czytelnikami posługującymi się polskim językiem migowym (PJM).
Na czym polega usługa tłumacza języka migowego online?
Głusi Czytelnicy, do komunikacji z Biblioteką mogą skorzystać z Tłumacza online – na miejscu lub zdalnie. Tłumaczenie ma formę wideokonferencji, w której biorą udział 3 osoby: bibliotekarz, osoba Głucha oraz tłumacz Polskiego Języka Migowego.
Tłumacz online umożliwia połączenie wideo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Połączenie możliwe jest z komputera lub z urządzenia mobilnego z systemem Android wersja 6.0/IOS wersji 11 lub wyższej. Urządzenie musi być połączone z Internetem oraz wyposażone w mikrofon i kamerę.
Jak działa obsługa na miejscu?
- Kiedy do Biblioteki przychodzi Głuchy Czytelnik wystarczy, że bibliotekarz uruchomi na komputerze lub dowolnym urządzeniu mobilnym link do Tłumacza online i może się już swobodnie z Czytelnikiem komunikować.
- Ekran i kamera muszą być skierowane na osobę niesłyszącą. Mikrofon oraz głośnik/słuchawki będą służyły pracownikowi biblioteki (osobie słyszącej) do komunikacji głosowej z tłumaczem PJM.
Jak działa obsługa zdalna?
- Osoba niesłysząca z własnego dowolnego urządzenia uruchamia link do Tłumacza online, który przypisany jest do Biblioteki. Link znajduje się na stronie Biblioteki bpursus.waw.pl w prawym górnym rogu (“Migamy”).
- Osoba niesłysząca naciska przycisk „Połącz z tłumaczem” oraz wyraża zgodę na dostęp do kamery i mikrofonu, a następnie rozpoczyna rozmowę z tłumaczem w języku migowym.
- Tłumacz wykonuje połączenie telefoniczne do Biblioteki na dedykowany numer telefonu. Numer jest upoważniony do pomijania kolejek oczekujących oraz list wyboru sprawy z jaką się dzwoni. Pracownik rozmawia fonicznie z tłumaczem PJM, który pośredniczy w rozmowie pomiędzy osobą niesłyszącą, a słyszącym pracownikiem Biblioteki.