Mężczyzna przebrany za Szerlocka Holmesa siedzi przed komputerem

Na „przestępczą” zabawę, składającą się z szeregu wydarzeń, animacji i konkursów zaprosiliśmy Państwa w ramach VII Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek”, której organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek odbywała się pod głównym hasłem „Czytanie wzmacnia”. W naszej Bibliotece rozegraliśmy ją w klimacie kryminałów, sensacji i powieści detektywistycznych, czyli pod znakiem „Zbrodnia w Bibliotece”. A wszystko po to, aby promować czytelnictwo.

W Oddziale „Czechowice”, w czterech specjalnie przygotowanych salach bibliotecznych nazwanych na tę okazję: Sala im. Arsena Lupin’a, Sala im. Scooby-Doo, Sala im. Herkulesa Piorot’a, Sala im. Sherlocka Holms’a, zarówno dzieci, jak i dorośli brali udział w quizach, rysowaniu portretów pamięciowych, odgadywaniu rekwizytów detektywistycznych, rozpoznawaniu odcisków palców, przypasowywaniu utworów muzycznych do tematycznej literatury i filmu oraz w poszukiwaniu skradzionych skarbów. Za przejście przez wszystkie poziomy gry i wykonanie kolejnych zadań uczestnicy otrzymywali nagrody, a wśród nich planszowe gry kryminalne.

Scenerii i klimatu grozy dopełniały wszędzie przemykające się osobistości w mundurach policyjnych, strojach więziennych, togach sędziowskich. Nie brakowało także najsłynniejszych detektywów i „uzbrojonych” terrorystów. Specjalnie na tę okazję została przygotowana wystawa z wizerunkami i gazetowymi wzmiankami na temat najsłynniejszych w tej kryminalnej dziedzinie postaci literackich i filmowych. Oznakowane zostało też miejsce po zbrodni i śladzie po ofierze, w obrysie którego można było się położyć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Jak na bibliotekę przystało, zaprezentowano również „Zbrodnię na książce” – między regałami wyłożono na podłodze zniszczone książki: porwane, zalane kawą, pogryzione przez psa, z pozaginanymi kartkami itp. W tym miejscu bibliotekarze opowiadali dzieciom jak należy dbać o książki, żeby taka zbrodnia ich nie dosięgnęła.

Dodatkowo dla małych i dużych uczestników zabawy przygotowany był cały stół książek związanych z tajemnicą, śledztwem i zbrodnią. Książki te czytelnicy mogli brać sobie na pamiątkę do swoich domów i już bezpiecznie oddawać się lekturze.

Dziękujemy naszemu sponsorowi – firmie Profbud – za przekazanie toreb ekologicznych dla czytelników Biblioteki i uczestników Nocy Bibliotek.