19 października br. w Filii „Niedźwiadek”, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się spotkanie z pisarką - Marią Paszyńską.
Wśród uczestników byli zarówno zagorzali wielbiciele książek autorki, obeznani już ze wszystkimi jej tytułami, jak i ci, którzy dopiero teraz dowiedzieli się o autorce i jej wydanej serii „Owoc Granatu”. Okazało się, że Maria Paszyńska jest nie tylko znakomitą pisarką, autorką popularnych powieści obyczajowo-historycznych, ale i wspaniałą gawędziarką, która świetnie potrafi zainteresować czytelników informacjami o swoich książkach i o sobie. Autorka przedstawiła się jako adopcyjne dziecko Warszawy, do której trafiła w wieku 6 lat. Studiowała, na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, najpierw historię Iranu i Afganistanu, a następnie turkologię. Ukończyła także prawo na Uczelni Łazarskiego i przez kilka lat pracowała jako prawnik.
Maria Paszyńska debiutowała w 2015 roku książką „Warszawski niebotyk” opowiadającą historię młodych ludzi, wchodzących w dorosłe życie w okresie lat 30-tych XX wieku. Następnie opowieść o braciach Zasławskich kontynuowała w „Gonitwie chmur”. Wiedzę zdobytą na studiach wykorzystała tworząc barwny i żywy świat Imperium Osmańskiego z Mehmedem Paszą Sokollu w trylogii: „Cień sułtana”, „Krwawe morze”, „Córka gniewu”. Autorka przyznała, że bardzo lubi docierać do źródeł, by poznać tło historyczne, wertować publikacje, bo jak twierdzi, lubi za pomocą fikcji przekazywać trochę wiedzy, która w takiej formie jest łatwiej przyswajalna przez odbiorców. Przy tym buduje świat, który jest przyjazny dla czytelnika, ciekawy, wciągający, żywy i pełen emocji. Jej bohaterowie to przede wszystkim marzyciele - tacy, którzy zderzając się z rzeczywistością stoją przed różnymi dylematami. Tacy, którzy mimo ciężkich sytuacji zawsze pozostają wewnętrznie wolni. Jej umiłowanie do budowania narracji na bazie faktów odnalezionych w źródłach historycznych doprowadziło do opisania poruszającej historii, związanej z ukrywaniem Żydów podczas drugiej wojny światowej. Powstał wtedy „Instytut piękności”, „Willa pod Zwariowaną Gwiazdą” i „Dwa światła”. Mimo, że główni bohaterowie są fikcyjni to żyją w skrupulatnie odtworzonym świecie minionych lat, wśród postaci historycznych takich jak Matylda Walter, czy rodzina Żabińskich.
Autorce największy rozgłos przyniosła seria „Owoc granatu” inspirowana tułaczymi losami Kresowiaków, którzy przeżyli najpierw przesiedlenia, potem wywózkę na Syberię, a ostatecznie wraz z armią Andersa trafili do Iranu, gdzie próbowali odbudować swoje życie i poradzić sobie z wojenną traumą.
Maria Paszyńska dała się poznać jako bardzo otwarta osoba, która jest także wymagającym czytelnikiem. Zapytana o ulubione książki wymieniła „Źródło” Ayn Rand, „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego, „Lalkę” Bolesława Prusa. Lektura powieści Marii Paszyńskiej to niezła lekcja historii, oparta na rzetelnej znajomości źródeł, to także wiele dobrych emocji, ukazujących wartość tolerancji, wielokulturowości i otwartości na dialog międzyreligijny.
To niezwykle interesujące spotkanie z Marią Paszyńską zakończyło się wspólnymi zdjęciami, pamiątkowymi wpisami autorki do książek oraz krótkimi rozmowami w kuluarach.
Relację przygotowała
Ewa Furmanik