W środę 4 marca 2020 w Czytelni nr XIX odbyło się 13-te spotkanie w ramach cyklu „Wykaz słów wymyślonych”. A gościem tegoż była Izabela Zubko.

Spotkanie było promocją najnowszej książki pani Izabeli Zubko „Wierszariusz słowiański”.

Izabela Zubko – poetka, redaktorka, laureatka wielu konkursów poetyckich, a także jurorka w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach literackich. Za swoją twórczość i wkład w szerzenie literatury i kultury odznaczona została honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

Publiczność mogła posłuchać o początkach poetyckich pani Izabeli, jaki wpływ wywarli na przyszłej drodze literackiej znani literaci i krytycy, w tym Zbigniew Jerzyna i Andrzej Zaniewski. W trakcie spotkania pani Zubko przedstawiła przekrój swojej twórczości z tomów poetyckich własnego autorstwa, a podczas omawiania „Wierszariusza słowiańskiego” zaprosiła „na scenę” Witolda Vargasa, autora ilustracji do tejże książki.

Jak się okazuje „trzynastka” nie musi się kojarzyć z pechem. Pod koniec spotkania miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – wręczenie Medalu Pamiątkowego „Pro Masovia”, przyznawanego m.in. osobom fizycznym, które w wyjątkowy sposób całokształtem działalności zawodowej na rzecz Województwa Mazowieckiego przyczyniły się do kulturalnego rozwoju Mazowsza. Medal „Pro Masovia” w imieniu Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczyła pani Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki.

Licznie zgromadzona publiczność mogła po spotkaniu osobiście porozmawiać z autorką i otrzymać autograf.