Na ostatnich dwóch spotkaniach DKK Oddziału „Czechowice” omawialiśmy książki “W samym środku zimy” Isabel Allende oraz “Klara i słońce” Kazuo Ishiguro.

“W samym środku zimy” autorstwa Isabel Allende jest wielowątkową opowieścią o losach trzech głównych bohaterów, których życia splatają się w Nowym Jorku podczas śnieżnej burzy. Lucía, Richard i Evelyn – cała trójka z własną przeszłością i tajemnicami, muszą zmierzyć się z trudnościami, które nagle się pojawiają. Poprzez różnorodne wątki autorka porusza tematy miłości, emigracji, przemocy oraz przeszłości bohaterów. Książka skupia się na odkrywaniu siły ludzkiego ducha, solidarności i odwagi w obliczu przeciwności losu. Allende w swoim charakterystycznym stylu tworzy barwne opisy postaci i miejsc, tworząc pełną emocji i refleksji historię, która porusza czytelnika do głębokich przemyśleń.

Ishiguro w „Klarze i słońcu” perfekcyjnie eksploruje temat sztucznej inteligencji poprzez pryzmat głównej bohaterki, Klary, która wywołuje refleksję nad naturą “bycia człowiekiem”.

Książka porusza delikatnie, ale głęboko tematy takie jak miłość, empatia, tęsknota i ludzkie relacje, tworząc bogaty i wielowymiarowy świat emocji.

Autor idealnie buduje napięcie i tajemniczość, co sprawia, że czytelnik jest wciągnięty w historię od pierwszej do ostatniej strony. Narracja jest subtelna i pełna symboliki, co sprawia, że odbiorca musi się skupić, aby w pełni zrozumieć przesłanie zawarte w tekście.

“Klara i słońce” to powieść, która skłania do refleksji nad istotą ludzkiej egzystencji i wartości emocjonalnych. Ishiguro w mistrzowski sposób łączy literaturę spekulatywną z głęboką psychologiczną analizą, tworząc arcydzieło, które zachwyca czytelników na całym świecie.

Kamil Dąbrowski
Koordynator DKK Oddziału “Czechowice”
zapisy: kdabrowski@bpursus.waw.pl